Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Gigantyczny dylemat podłogowy

Blog:  naszpelikan
Data dodania: 2016-12-26
wyślij wiadomość

Nie przypuszczałam, że to bedzie tak trudne. W naszym przypadku wybór podłogi determinuje wybór rodzaju ogrzewania. Rozważam następujące opcje:

1. Klasyczne kaloryfery, a na podłodze w salonie i pokojach lite deski. Niestety podoba mi się sosna, która jest miękka, zatem niezbyt praktyczna. blog budowlany - mojabudowa.pl

Czy to nie piękne? Zaletą jest niepowtarzalny klimat wnętrza, przyjemna faktura drewna pod stopami. Minusem jest podatność podłogi na zarysowania, mniejsza trwałość w porównaniu z płytkami, czy panelami, no i trzeba będzie "sztukować" wnętrze, czyli dać płytki przy kominku, być moze w kuchni, choć w kuchni widziałabym także drewno, tyle że białe:

blog budowlany - mojabudowa.pl


ale to już mniej istotny szczegół, czy warto byłoby malować część podłogi na biało.

2. Ogrzewanie podłogowe i jednolite płytki w salonie i kuchni. Praktyczne rozwiazanie, łatwe czyszczenie, podłoga trwała. Ale za to zimny kamień pod nogami (poza zimą). No i twarda taka podłoga - chyba to mnie najbardziej odstrasza. Ale może to kwestia przyzwyczajenia? Nie mniej znalazłam płytki, które idealnie wpisywałyby się w klimat wnętrza, który sobie upodobałam, a wyglądają one tak:

blog budowlany - mojabudowa.pl

3. Coraz częściej myślę o rozwiązaniu kompromisowym, czyli ogrzewanie podłogowe i panele w salonie. Jednak drewno jest izolatorem i wydaje mi się, że przy ogrzewaniu podłogowym to trochę bezsensowne rozwiązanie, lepszy byłby kamień, który jednak lepiej oddaje ciepło.

Pytanie za 100 punktów: co doradzacie? :)

9Komentarze
zebra  
Data dodania: 2016-12-26 14:00:45
Przez 6 lat mieszkania u teściów mieliśmy na podłodze deski sosnowe na legarach lakierowane.Fakt sosna miękka, ale przez ten czas w niektórych miejscach pojawiły się delikatne wgłębienia, jakieś ryski tak naprawdę mało widoczne.Poza tym podłogę drewnianą trzeba co jakiś czas przecyklinować i jest jak nowa.Natomiast najbardziej zaszkodziły jej korniki, może drewno było za słabo zaimpregowane, nie wiem... Teraz mamy na parterze podłogówkę, płytki w kuchni i panele w salonie.Jest ok, słyszałam wiele głosów, że panele się nie bardzo nadają bo izolują i takie tam, obawiałam się stukania paneli.Po pierwszym sezonie grzewczym podłoga w panelach jest minimalnie,ale to naprawdę minimalnie chłodniejsza od tej w płytkach.Może to też zasługa dobrego podkładu? Płytek w salonie nie chciałam z przyczyn, o których piszesz powyżej :) Pozdrawiam i dobrych wyborów życzę :)
odpowiedz
Data dodania: 2016-12-27 12:24:17
korników nie wzięłam pod uwagę ;) zaczynam rozważać panele, sama już nie wiem, ech :)
odpowiedz
Odpowiedź do zebra
agutek  
Data dodania: 2016-12-26 20:35:09
Teście mieli sosnową deskę w całym mieszkaniu na legarach identyczne jak na pierwszym zdjęciu..Po ok.15 latach wymagała w niektórych miejscach cyklinowania,ale ogólnie była w bardzo dobrym stanie.Korników nie było,ale za to w niektórych miejscach skrzypiała przy chodzeniu.Teraz mieszka tam męża siostra i w tym roku zerwała te deski i położyła panele i płytki.My za to mamy z nich wychodek na budowe.Nie mogła już patrzeć na drewnianą podłogę,nawet płytki drewnopodobne do łazienki omijała szerokim łukiem:)Ja ją jednak rozumiem,bo sama jestem posiadaczką parkietu z litego,dębowego drzewa i mówię nigdy więcej.Mój przy dwójce dzieci za dużo nie ucierpiał,ale jednak nie chcę już żadnego drzewa na podłodze.Po prostu mi się opatrzyło,znudziło.Drzewo zmienia kolor z biegiem lat,mój parkiet jest obecnie barwy złoty dąb wpadający w pomarańcz.Jedna wielka masakra,nie znoszę tej podłogi.Wolę panele i bez żalu zmieniać je co kilka lat w jakiej chcę kolorystyce.U nas w domu będą płytki i panele i przede wszystkim podłogówka 100%.Ostatecznie sami musicie podjąć decyzję,ja mam drzewo na podłodze i więcej nie chcę,ale kiedyś przecież nie miałam i bardzo chciałam mieć.
odpowiedz
Data dodania: 2016-12-27 12:27:08
no to mi namieszałaś.. nie wiem jak można się odkochać z drewnianej podłogi?? :) a panele puchną, jeśli cos się rozleje i nie wytrze.. też kiepska sprawa - z moimi Gałganami juz sie to parę razy zdarzyło i mieliśmy takie placki na podłodze.. ech
odpowiedz
Odpowiedź do agutek
Data dodania: 2016-12-26 23:40:53
U nas 100% podłogówki + grzejniki z grzałką elektryczną w łazienkach. W części pomieszczeń będą płytki, ale salon i sypialnie obowiązkowo w panelach. Argumenty mam dwa. Córcia 90% czasu spędza na podłodze i nie wyobrażam sobie żeby poza sezonem grzewczym siedziała na zimnych płytkach. Na samą myśl mam schizy ;-) A po drugie gdybym musiała na 200m2 czyścić fugi (bo nie wierzę w takie baśnie i legendy jak niebrudząca się fuga) to bym sobie żyły otworzyła - więcej niż pewne.
odpowiedz
Data dodania: 2016-12-27 12:29:16
ma to sens.. chyba wyruszę w trasę pooglądać co mają w tych galeriach budowlanych.. póki co moje wymarzone płytki to 130 zeta/m2, panele z pewnoscią znalazłabym tańsze :)
odpowiedz
Odpowiedź do blue--bell
Data dodania: 2016-12-27 14:45:05
Też zastanawiamy się nad podłogami... u nas decyzja będzie trochę prstsza, bo wiemy, że wszedzie będzie podłogówka... na początku myśleliśmy, że to zobowiązuje nas do położenia płytek nacałości...ale jak się okazło to nie prawda :) obecnie w zasadzie każdy typ podłóg mżna dać na podłogówkę, tylko trzeba do tego dostosować. Np. specjalne panele, specjalne deski itp :)
odpowiedz
Data dodania: 2016-12-30 11:05:28
Też jesteśmy teraz na etapie 100% podłogówki. I jednak chyba panele. Teraz z kolei zastanawiamy się czy damy piec na ekogroszek, czy pompę ciepła. Pompa rzecz dużo fajniejsza, ale fajna pompa to cena 3 x wartość dobrego, solidnego kotła. I znów problemy i dylematy ;)
odpowiedz
Odpowiedź do naszpoliklet
Data dodania: 2017-01-10 11:44:47
w obecnym mieszkaniu mamy podłogę z modrzewia- piękna ale miękka, robią się wgniecenia po upadku wszelkich przedmiotów... fakt, że nie "puchnie" od wody jeśli coś się rozleje... ale w nowym domu planujemy tylko panele... bardziej trwałe od desek:)
odpowiedz

Stan na dziś

Blog:  naszpelikan
Data dodania: 2016-10-29
wyślij wiadomość

Skoczyliśmy rano na teren budowy żeby spotkać się z budowlańcem i pokazać mu co i jak. Pan opowiadał różne rzeczy, z którymi trudno było się zgodzić (że porządny piec węglowy nie będzie brudził, że koszt wykonania instalacji elektrycznej jest dużo wyższy niż instalacji węglowej, że kubatura kotłowni nie ma żadnego znaczenia) itp itd. 

Zobaczymy jakie dostaniemy ceny na ustalony zakres robót i jaką gwarancję. Podpisywaliście umowy na takie remontowe rzeczy?

A teraz w końcu pora pokazać naszą chałupkę:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Brama garażowa w innym odcieniu niż stolarka więc trochę jestem zła ;)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Środek:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Salon ;)

blog budowlany - mojabudowa.pl

Nie byłam w stanie porobić dokładniejszych fotek, gdyż moje najmłodsze dziecie skutecznie dezorganizowało mi całą dzisiejszą wizytę :)

W każdym razie tynki nie zachwycają jakością wykonania i wypadałoby porobić poprawki gdzie niegdzie, tudzież zaciagnąć gipsem. Hurra :/

2Komentarze
Data dodania: 2016-10-30 22:57:23
Witaj, pelikan to cudny dom, mieszka sie w nim cudownie. Mieszkam juz w nim prawie półtorej roku. Szkoda, że nie mogliście kupić go na etapie troszkę wcześniejszym, bo poleciłabym Wam kilka zmian, przede wszystkim watro powiększyć okno tarasowe w salonie. To które jest w projekcie wygląda trochę jak okno na balkon w bloku, jest po prostu za małe. Ja zdecydowałam dwukrotnie je powiekszyć, a gdybym mogła jeszcze raz zdecydowac, to okno tarasowe byłoby na całej ścianie. Więc jeżeli możesz jeszcze dołożyć i drugie okno tarasowe lub wymienić na większe, to warto się nad tym zastanowić. Powodzenia!
odpowiedz
Data dodania: 2016-10-31 21:33:06
Pomysł zacny, ale jednak odpuszczę biorąc pod uwagę ogrom robót koniecznych do wykonania i koszty. Poza tym nie mam nawet na ten moment żadnej sensownej ekipy, dopiero zbieram namiary. Wierzę, ze i z takim oknem będzie pięknie :)
odpowiedz
Odpowiedź do pelikanwraju

Ogrzewanie na prąd czy ekogroszek?

Blog:  naszpelikan
Data dodania: 2016-10-28
wyślij wiadomość

Zaczęłam przymierzać się do tematu ogrzewania. W tym celu zadałam pytanie na pewnym forum budowlanym, czy jest sens robić to teraz, gdy idzie zima, a my mieszkamy 30 km od nowego domu. No i zonk!

Forumowicze piszą, że: 

1) w tak małym domu (pow. użytkowa 105,5 m2) nie ma sensu grzać węglem, bo połowa ciepła pójdzie w komin.

2) kotłownia jest za mała (4m2) i nie spełnia warunków do tego, by postawić w niej kocioł na paliwo stałe. Cytując te przepisy "" kotły o nominalnej mocy cieplnej do 10 kW można instalować w pomieszczeniach niemieszkalnych, których kubatura wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kotła i nie jest mniejsza niż 30 m3."
Te pomieszczenie w Pelikanie ma 4 m2. Przy wysokości parteru 2,8 m to jest tylko 11,2 m3.

I dalej Warunki techniczne:

odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1,0 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2,0 m".

Dzwoniłam do sprzedajacego. Mówi, że "wszystko jest zgodne z projektem i da się postawic tam piec". 

Dzwoniłam do firmy wykonujacej ogrzewanie i to samo: "nie ma się co kierować tymi wytycznymi, kotłownie bywają rózne i wszystko się da."

Co dalej? Czym się kierować? Czytałam o zaletach ogrzewania prądem i zaczynam o tym poważnie myśleć - najtańsza instalacja, praktycznie bezawaryjna, bezobsługowa, czysta, a przy dobrze zaizolowanym domu rachunki nie są wysokie. Co myślicie? Gazu nie ma na naszej wsi.

10Komentarze
niechaj  
Data dodania: 2016-10-28 11:52:50
haha, wiem, na jakim forum ;) Zgadzam się, paliwo stałe nie ma żadnych zalet, a już zwłaszcza w małych domkach nie ma sensu takiego montować. Co do kubatury kotłowni - na pierwszym miejscu jest Wasze bezpieczeństwo, chyba nie ryzykowałabym życia i zdrowia, bo pan, który robi ogrzewanie i oczywistym jest, że chce złapać klienta mówi, że się da. Kominiarz też tego raczej nie klepnie. Stawiałabym na prąd albo pompę ciepła powietrze-woda. Poza ekologią, ekonomią i czystością w domu jeden wielki plus - bezobsługowość, wystarczy wcisnąć guzik, albo ustawić automatykę. Przy ogrzewaniu elektrycznym, pompie ciepła najlepsza podłogówka - grzejniki nie zabierają miejsca, zdrowszy klimat. U nas do gazu daleko, więc będzie pompa ciepła + wentylacja mechaniczna z rekuperacją - taki standard wiadomego forum :)
odpowiedz
Data dodania: 2016-10-29 14:57:59
nie jestem przekonana do pompy, dosyć droga inwestycja, myślę o zwykłych kablach grzejnych - ale dopiero rozeznaję temat.. z węgla też nie zrezygnowałam jeszcze, narazie rozgryzamy, szukamy, czytamy i pytamy ;)
odpowiedz
Odpowiedź do niechaj
niechaj  
Data dodania: 2016-10-29 17:38:40
dobrą pompę ciepła do małego domku za 10-15tys można kupić, do mojego dużego -19tys z opcją chłodzenia/klimatyzacji :)
odpowiedz
Odpowiedź do naszpelikan
Data dodania: 2016-10-28 16:25:16
co do wielkości kotłowni, to fakt są różne, wazne żeby się piec zmieścił... bo w rzeczywistości, raczej żadna kontrla nie przyjdzie i nie będą mierzyć... ale chodzi o bezpieczeństwo... w tak małym pomieszczeniu zwiększa się ryzyko czadu, chociaż wystarczy zamontować czujnik i sprawa z głowy... jednak niewątpliwie lepiej jest ogrzewać prądem... dobrze zaizolować dom i masz wszędzie czysto i bezpiecznie... tylko! musisz koniecznie wziąć pod uwagę przerwy w dostawie prądu... czy i jak często się zdarzają... żeby nie było, że będziecie marzli... albo alternatywnie zrobić kominek i w razie problemów z prądem- rozpalicie kominek, żeby nie było zimno :) finalnie- ja gdybym mogła, wybrałabym ogrzewanie prądem, ale z różnych przyczyn mamy ogrzewanie ekogroszkiem :)
odpowiedz
Data dodania: 2016-10-29 14:48:18
Właśnie kombinuję kto mógłby mi oszacować takie koszty zużycia prądu, tudzież rozglądam sie za firmą montującą tego typu systemy ogrzewania. Widziałam w necie, że taki audyt kosztuje od 900 zł wzwyż :/
odpowiedz
Odpowiedź do naszpoliklet
Data dodania: 2016-10-30 08:06:46
w tej sprawie niestety nie pomogę :( nie mam pojęcia kto i gdzie może takie coś robić.... ale myślę, że może firma, która montuje takie ogrzewania elektryczne by mogła pomóc...
odpowiedz
Odpowiedź do naszpelikan
Data dodania: 2016-10-29 14:00:45
Jeżeli przepisy regulują wielkość kotłowni, to nawet się nie zastanawiaj, bo może się skończyć wielkimi problemami z odbiorem budynku. A tego raczej nikt nie chciałby przechodzić. Kominiarz też Wam pewni protokołu nie podpisze, jak będzie coś nie halo według przepisów...u nas czepiał się takich głupot, że miałam go ochotę zamordować... No i pytanie, gdzie w takiej małej kotłowni składować opał? Kupować co tydzień po jednym worku? Mało wygodnie i nieekonomicznie.
odpowiedz
Data dodania: 2016-10-29 14:46:23
żeby było śmiesznie budynek ma już odbiór ;)
odpowiedz
Odpowiedź do blue--bell
Data dodania: 2016-10-29 15:50:18
Serio? Kurcze u nas bez ocieplenia o odbiorze mogliśmy pomarzyć... O Szczęśliwcy którym oszczędzone będzie użeranie sie z biurokracją ;-) teraz to ja Wam zazdroszczę ;-)
odpowiedz
Odpowiedź do naszpelikan
dankor  
Data dodania: 2016-10-29 19:46:14
Witaj! Grzejemy prądem kablami grzejnym. Jak chcesz informacje to pisz na priv :)
odpowiedz

Mamy dom!

Blog:  naszpelikan
Data dodania: 2016-10-25
wyślij wiadomość

Jak zdążyłam się zorientować, większość z Was tu piszących, buduje dom od podstaw. 

Z nami jest nieco inaczej, udało nam się zrealizować marzenie o własnym domu i zakupiliśmy taki już wybudowany ;)

Obecny stan domu mozna określić jako stan surowy zamknięty plus. Plus, bo jest rozprowadzona elektryka, są tynki, jest szambo. I to by było na tyle :)

Przeraża mnie co będzie dalej, gdyż dopiero startuję z tematami budowlanymi i nie wiem jak ogarniemy wykańczanie domu, zważywszy na to, że oboje z mężem pracujemy i wychowujemy 3 dzieci :)

Ale nikt nie obiecywał, ze będzie lekko. 

Dom znajduje się pośród lasów, w malowniczej wsi i już nie możemy się doczekać, aż uciekniemy w końcu z naszego brudnego i smutnego miasta. Oby nie była to droga przez mękę :)

5Komentarze
Data dodania: 2016-10-26 19:26:08
Witamy na blogu.Powodzenia w wykańczaniu waszego Pelikana.
odpowiedz
Data dodania: 2016-10-26 21:34:45
Witam ,łatwo może nie będzie ale warto ,powodzenia w pracach;)
odpowiedz
Data dodania: 2016-10-27 19:00:24
Będzie dobrze! nie martw się! Każdy z nas był przerażony na początku, ale idzie do przodu ;) a każdy dom jest idealny, nawet ten z krzywymi ścianami, jak w środku jest kochająca się rodzina! :) A teraz dawajcie zdjęcia tego cuda! :)
odpowiedz
tomczdz  
Data dodania: 2016-10-27 19:08:53
Super, a to sytuacja... Witamy;)))))))
odpowiedz
madic27  
Data dodania: 2016-10-29 13:35:48
Witamy na blogu! Spokojnie dacie rade wszystko ogarnąć a jakby co to pytajcie bo wkoncu my tu jestesmy aby sobie pomagac i wspierac dobrymi radami. Pozdrawiam:-)
odpowiedz
naszpelikan
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 11343
Komentarzy: 72
Obserwują: 11
On-line: 9
Wpisów: 7 Galeria zdjęć: 10
Projekt PELIKAN BIS
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Tworóg
ETAP BUDOWY - II - Parter
ARCHIWUM WPISÓW
2017 czerwiec
2017 marzec
2017 styczeń
2016 grudzień
2016 październik

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu PELIKAN BIS:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 435
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń